Kiedy myślimy o sporcie niemalże od razu na myśl przychodzą nam skojarzenia związane z wysiłkiem fizycznym, treningami i potem wylanym na treningach. Oczywiście są to dobre myśli, ale niepełne, bo sport to także, a niektórzy nawet powiedzą przede wszystkim motywacja.
Czym jest ta jedna z najbardziej pożądanych cech wśród ludzi zawodowo uprawiających sport?
Najprościej mówiąc motywacja to gotowość do wytężonej pracy i wysiłku na wyżynach swoich możliwości, która prowadzić ma do „przekraczania” siebie i zdobywania określonych celów.
Motywacja to specjalny rodzaj chęci, która staje się siłą napędową wszystkich działań człowieka prowadzących do sukcesu.
Jak dzielimy motywacje?
Motywacje można podzielić ze względu na czynniki ją wywołujące. Istnieje motywacja zewnętrzna, która zdeterminowana jest przez wszystko to, co człowiek może zyskać zdobywając określony cel. Może być to gratyfikacja finansowa, medal, szacunek ludzi.
Drugą formą motywacji jest motywacja wewnętrzna. Różni się ona od zewnętrznej tym, że nie wywołuje jej nic z zewnątrz, ale wypływa ona z wnętrza człowieka. Motywacją wewnętrzną jest przede wszystkim radość z wykonywania sportu, ze zdobywanych osiągnąć i kolejnych życiowych rekordów.
Która ważniejsza?
Obie motywacje mają swoją wartość, ale wewnętrzna jest zdecydowanie bardziej trwała, gdyż nie jest od niczego uzależniona. Człowiek mający w sobie duże pokłady motywacji wewnętrznej jest w stanie przekraczać swoje możliwości, zdobywać kolejne tytuły i rekordy, a jego jedynym ograniczeniem staje się jego własna wyobraźnia. To właśnie ta cecha charakteryzuje wszystkich prawdziwych mistrzów!
Jeśli jesteś sportowcem
Odpowiedz sobie na pytanie: Czy sport, który trenuję, sprawia mi jeszcze radość? Czy nie popadłem w rutynę, która odbiera mi motywację?